Kovács Nagy Áron erről Szabados Levente társalapítónkkal beszélgetett a Trend-időkben.
Felmérés eredményei
Egy nemrég közzétett, 32 országot átfogó felmérés szerint a magyarok kevésbé tartanak a mesterséges intelligencia (MI) terjedésétől, mint sok más ország lakói. A felmérés eredményei alapján a magyarok 45 százaléka úgy véli, hogy az MI jelentősen átalakítja a munkájukat az elkövetkező öt évben, míg világszerte ez az arány 60%. A válaszadók negyede attól tart, hogy az MI akár el is veheti az állását, míg globálisan 36% tart ettől.
Kevesebb közvetlen élmény az MI rendszerekkel
Szabados Levente mesterséges intelligencia szakértő szerint a magyarok kisebb arányú aggodalma részben abból fakadhat, hogy kevesebb közvetlen élményük van az MI rendszerekkel. A magyar nyelv sajátosságai miatt például a gépi fordítóprogramokat hosszú ideig nehézkesebben és rosszabb minőségben lehetett használni. Ez elvette az emberek kedvét a kísérletezéstől, és amikor megjelentek a nagy nyelvi modellek, az emberek már eleve szkeptikusan álltak hozzájuk.
A reális kép fontossága
Szabados szerint az emberek hajlamosak túl- vagy alul becsülni az MI rendszerek képességeit, attól függően, hogy van-e testközeli tapasztalatuk velük. Csak közvetlen kipróbálás és kísérletezés által lehet reális képet kapni arról, hogy mit tudnak ezek a rendszerek, és így a fenyegetettség érzet is reálisabbá válhat.
Eltérő kihívások a gépek és az emberek számára
Az is megfigyelhető, hogy az emberek gyakran feltételezik, hogy ami számukra nehéz, az a gépeknek is nehéz, és fordítva. Ez azonban nem mindig van így, mivel a gépi rendszerek más kihívásokkal néznek szembe. Az egyszerűbb, fizikai érzékelés nélküli feladatok automatizálása valószínűleg előbb történik meg, míg a bonyolultabb fizikai mozgással járó feladatok automatizálása később, bár ez nem jelenti azt, hogy ezek nem fognak megtörténni. Csak egy kicsit késnek.
Mi a teendő?
A technológiai fejlődés üteme és annak társadalmi hatásai jelentős mértékben befolyásolják az emberek életét és munkakörnyezetét. Az MI terjedése kapcsán fontos, hogy az emberek reális képet kapjanak ezen rendszerek képességeiről és korlátairól. A közvetlen tapasztalatok és kipróbálások segíthetnek abban, hogy az emberek ne túl- vagy alábecsüljék az MI képességeit, ezáltal reálisabb és kiegyensúlyozottabb hozzáállást alakíthassanak ki. Ez különösen fontos a munkahelyek jövőbeli változásainak és az automatizációval kapcsolatos félelmek kezelésében. A nyitott és rugalmas hozzáállás lehetővé teszi, hogy az emberek jobban alkalmazkodjanak az új technológiákhoz és kihasználják azok előnyeit.
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!