Az Európai Unió (EU) mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó új szabályozása 2024 augusztusában lépett hatályba, jelentős változásokat hozva a digitális tartalmak és adatok kezelésében. Az új rendelet egyik fontos eleme az MI-alapú fejlesztésekhez szükséges adatok elérhetőségének korlátozása, amely különösen érinti a szöveges adatbázisok használatát és az online tartalmak védelmét.
A szabályozás következtében több tartalomszolgáltató, köztük nagy hírportálok is, egyre gyakrabban korlátozzák a keresőrobotok hozzáférését, így 2024-re a weboldalak mintegy 30%-a már blokkolja az ilyen automatizált adatgyűjtést, amely korábban csak a honlapok néhány százalékát érintette. A Szabados Levente MI szakértővel készült interjúból kiderül, hogy ezek az intézkedések az adatvédelem, a transzparencia és a felhasználói biztonság növelését célozzák.
A transzparencia fontossága és a nemzetállami felelősség
Szabados hangsúlyozza, hogy az EU MI-rendelete az átláthatóságot kiemelten kezeli: a rendelet előírja, hogy minden MI-alapú fejlesztésnél dokumentálni kell, milyen adatokat és módszereket használtak az algoritmusok tréningezésére. Az egyes tagállamoknak szigorúan követniük kell az EU-s előírásokat, ugyanakkor a szabályozás betartatása nemzeti hatáskörben marad.
Az EU központi szerve azzal támogatja a nemzeti végrehajtó hatóságokat, hogy jó gyakorlatokat és iránymutatásokat dolgoz ki, amelyekkel az MI-rendszerek fejlesztői és üzemeltetői a jogszabályoknak megfelelően járhatnak el. Szabados szerint az átláthatóság egyik kulcseleme, hogy a fogyasztók tudják, ha valamilyen tartalom, például egy kép, mesterséges intelligencia segítségével készült. Ez a jelölés védelmi mechanizmusként is szolgál, hiszen egyértelműen elkülöníthetők az eredeti és a generált tartalmak.
Kihívások a gyermekvédelmi és adatvédelmi előírások betartásában
Az új szabályozás a közösségi média felhasználásában is szigorúbb szabályokat vezet be, különösen a gyermekek jogainak védelme érdekében. Szabados szerint azonban komoly kihívás a nagy platformok kötelezése ezek betartására, hiszen az interneten folyamatosan új és eltűnő szolgáltatások jelennek meg. Ez a gyors változás gyakran megnehezíti a hatóságok dolgát, és lemaradást okoz az ilyen tartalmak ellenőrzésében.
Automatizált MI rendszerek a tiltott tartalmak kiszűrésében
Szabados az ENSZ gyermekvédelmi szervezetei által indított kezdeményezéseket is kiemelte, amelyek az MI-t a tiltott tartalmak, például gyermekpornográf anyagok felderítésére és kiszűrésére használják. Az ilyen feladatok rendkívül megterhelők az emberi ellenőrök számára, így a mesterséges intelligencia segítségével történő automatizáció jelentős segítséget nyújt a hatékony szűrésben. Olyan helyzetekben, ahol világos konszenzus van a szabályozás körül, az MI gyorsan és hatékonyan képes támogatni a gyermekvédelmi intézkedéseket.
Egy új korszak kezdete a digitális tartalomvédelemben
Az EU új MI-rendelete a transzparencia, a felelősség és a fogyasztói jogok védelmére összpontosít, ugyanakkor a szabályozás hatására egyre több adat válik elérhetetlenné az MI fejlesztések számára. Szabados Levente véleménye szerint a szabályozás megfelelő irányba tett lépés, amely hosszú távon hozzájárulhat az online tér biztonságosabbá tételéhez, azonban a gyakorlati végrehajtásban még számos kihívás vár megoldásra.
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!