A Kossuth rádió 2023. augusztus elsején tartott adásának Trend-Idők műsorában Szabados Levente, a Neuron Solutions társalapítója és szenior tanácsadója válaszolt meg kérdéseket a mesterséges intelligencia potenciáljáról gazdasági és gazdaságpolitikai feladatok elvégzésének szempontjából.
Az ENSZ július elején tartott Nemzetközi Távközlési Uniójának rendezvényén Genfben kilenc robot tartott tájékoztatót. A robotok között volt Sophia, az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) első robot innovációs nagykövete. Lehetséges-e az, hogy gazdasági, illetve gazdaságpolitikai döntésekben jobban döntenének robotok, mint emberek?
Levente szerint ebben az esetben mind a „jobban” és a „döntés” kifejezéseket érdemes külön-külön kielemezni.
2020-ban egy, a Harvard Egyetem által végzett kísérlet során egy gépi rendszert bíztak meg egy adópolitika felállításával. A rendszer feladata az adórendszer lehető legigazságosabb felállítása volt a különböző adónemek beállításával. Fontos szempontok voltak a motiváció megőrzése és az egységes eloszlás igénye. A kísérlet eredménye egy optimum elérése vezetett, tehát bebizonyosodott, hogy gép által lehetséges felállítani a jelenleginél jobb adópolitikai döntéseket.
Azonban mitől függ, hogy mit tart a gép „jobbnak”?
A harvardi kutatók a gépi modell betanításánál az előismereteikre, valamint egy igazságosságról alkotott koncepcióra támaszkodtak. Az adóbevétel maximalizálása egy másodlagos szempont volt, gazdasági jelentőségének ellenére. Mivel a gépi modelleknek nincs intuitív definíciója sem igazságosságról, sem arról, hogy egyik állapot miért jobb vagy rosszabb a másiknál, ezek a nézetek és célok felállítása a modell tervezőjének feladata, így annak a személynek vagy csoportnak nézeteit fogja tükrözni a létrehozott mesterséges intelligencia. Mélyen emberi feladat meghatározni, hogy mi a helyes, mi a cél és azt hogyan szeretnénk elérni.
Fognak-e valaha ezek a gépi modellek fehérgalléros foglalkozásokban dolgozni?
Levente elmondta, hogy már jelenleg is sok helyen alkalmaznak ilyen mesterséges intelligenciákat.
A gépileg jól körülhatárolható, automatizálható szellemi munka gyakorlatilag szellemi kétkezi munka. Ide tartoznak sablon marketing szövegek megírása, rutinszerű írásbeli vagy hangüzenetek megválaszolása például ügyfélszolgálaton, vagy egy háttérrendszerben egymásból közvetlenül következő feladatok végrehajtása. Az ilyen munkák teljesen alkalmasak mesterséges intelligencia általi automatizációra. Ennek ellenére a jó sablonok megírásának, ezekből generált szövegek és válaszok ellenőrzésének és ezek elkönyvelésének felelőssége továbbra is az emberé.
Tehát megtudtuk, hogy a mesterséges intelligencia alkalmas gazdasági és gazdaságpolitikai feladatok optimális megoldásának megtalálására, de a feladat részleteit és kontextusát továbbra is az embernek kell meghatároznia.
A teljes beszélgetés megtalálható ezen a linken.
Kövess minket, mert hamarosan érkezünk újabb témákkal!
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!