Vajon milyen jövőt hoznak az új MI-technológiák? Képesek leszünk megkülönböztetni a valóságosat a generálttól? A Kossuth rádió 2023.05.12-i adásában Szabados Leventével, a Neuron Solutions társalapítójával, szenior tanácsadójával beszélgettek a témáról.
MI által generált képek
Mit jelenthetnek ezek a jövőnkre nézve? Honnan ismerhetünk fel MI által generált képeket?
Jelenleg még gyakran felismerhetőek az MI által generált képek, ugyanis egyelőre még az apróbb részletek árulkodó jelekként szolgálnak: például az MI-nak nehézséget okoz az ujjak megfelelő ábrázolása és gyakran hibázik a számukat illetően.
De ez sem fog örökké tartani. Szakértőnk szerint nagyjából 6 hónapon belül lényeges javulás várható ezekben a modellekben, míg emberileg nem sok esélyünk van rá, hogy ennyi időn belül elsajátítsuk a képességet, amellyel meg tudjuk állapítani egy kép valódiságát vagy mesterséges voltát.
Azonban ez nem jelenti azt, hogy nincs megoldás. Vannak számítógépes programok, amelyek könnyen felismerik, ha egy kép nem természetes eredetű.
MI által generált hangminták
A kérdés ezen a területen is hasonlóképp hangzik: Mit jelenthetnek ezek a jövőnkre nézve? Honnan ismerhetünk fel MI által generált hangmintákat?
Nemrégiben megjelent a nyilvánosan elérhető Bark nevű MI modell, amely már képes köhögni, nevetni és rövid hangminták alapján utánozni a saját hangunkat és modorunkat. Tehát világos, hogy a hangminták területén is hasonló fejlődés várható, mint a generált képek esetében.
Hogyan kezelhetjük ezt az új világot? Ahogyan megszoktuk, hogy kritikusan olvassuk a híreket, ugyanúgy kell hozzászoknunk a hangminták és képek kritikus értékeléséhez is.
Milyen új MI-alapú technológiákra számíthatunk a közeli vagy távoli jövőben?
A technológiai fejlődés olyan állapotban van, hogy néhány hónap már középtávvá válik, és egy év pedig messzi jövőnek számít. Vegyük például a múlt évi novemberben megjelent ChatGPT és más nagy nyelvi modelleket, amelyek elképesztő hatékonysággal nemcsak szövegeket generálnak, hanem már képesek eszközök (például az internet) használatára, böngészésre vagy akár programozásra helyettünk, valamint különböző online szolgáltatások végrehajtására.
Levente: “Így tehát nem arra kell szögezni a tekintetünket, hogy milyen új áttörő technológiák jöhetnek még, mert ez kifejezetten nehezen látható és nagyon gyorsan történik.”
“Fontosabb, hogy felkészüljünk és alkalmazkodjunk ahhoz az új világhoz, amelyben az MI által generált tartalmak és technológiák széles körben elérhetőek és használatban vannak. Ez magában foglalja a kritikus gondolkodást, az információk értékelését és az új képességek tanulását annak érdekében, hogy hatékonyan navigáljunk ebben az MI-alapú társadalomban.” – egészítette ki a posztunk lezárását a ChatGPT.
Hallgasd meg a teljes beszélgetést ezen a linken!
Kövess minket, mert hamarosan érkezünk újabb témákkal!
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!