2023. május 15-én a Millásreggeli rádióműsor jövő és trendkutatással foglalkozó tudományos ismeretterjesztő rovatában ismét Szabados Leventével, a Neuron Solutions társalapítójával és szenior tanácsadójával beszélgettek. Ezúttal a mesterséges intelligencia művészeti világra gyakorolt hatásáról cseréltek gondolatokat.
Az elmúlt időszakban a mesterséges intelligencia sok más terület mellett forradalmasította a művészetet is, és örömmel tapasztalhattuk, hogy ez a fejlesztés új lehetőségeket nyitott meg a kevésbé ügyes kezű alkotók számára is. Azonban az új technológia megjelenésével számos kérdés is felmerül.
Az egyik jogos kérdés az, hogy ha valaki a mesterséges intelligencia segítségével alkot egy fantasztikus képet, akkor kinek tulajdonítható az érdem: neki vagy a gépnek? És mi a helyzet a jogdíjjal?
Levente kifejtette a dilemmát: Hogyan készítünk képeket mesterséges intelligenciával? Egyszerűen összegyűjtöttük az összes eddig látott képet, majd ezeket adtuk a gépnek, amely most már új, korábban sosem látott képeket is létre tud hozni. De vajon ezek a képek valóban újak? Ez a nagy kérdés.
De vegyük ki egy kicsit a “képből” a gépeket. Tegyük fel, hogy valaki tökéletesen lemásolja a Mona Lisát pixelről pixelre. Ezzel nem kapna túl nagy elismerést. De hogyan értelmezhetjük és különböztethetjük meg az eredetitől a másolást, az utánzást és az inspirációt a művészetben? Meddig mehetünk el a másolásban, mielőtt már hamisításnak minősül? Hogyan inspirálódhatunk egy másik alkotástól, és mikor válik az új alkotás elég eltérővé ahhoz, hogy önálló művé váljon?
Ezek nem könnyű kérdések.
Ugyanígy a mesterséges intelligencia használatával létrehozott művek lehetnek egy-egy korábbi alkotáshoz nagyon hasonlóak, vagy vadonatúj alkotások. És nagyon sok múlik azon, hogy milyen utasításokat, ún. promptokat adunk be a képgeneráló MI-nek. Így ha épp művésznek nem is nevezhető, aki ily módon alkot, mégis járhat elismerés az új technológia ügyes felhasználóinak.
De milyen hatást fog mindez eredményezni? Nos, ebben a kérdésben nagymértékben egyetértés tapasztalható: valószínűleg tömeggyártás lesz a következménye, és sokan kiszorulnak a művészetből, akik korábban ebből tartották fenn magukat.
Ahogyan a nagy nyelvi modellek megoldják a szövegek tömeggyártását marketing szempontból, ugyanúgy a képek tömeggyártását is megoldja majd a mesterséges intelligencia. Egyszerű utasítások alapján létrehozható lesz egy-egy illusztráció.
De vajon szomorúsággal vagy örömmel fogadjuk ezt a fejleményt? Talán ez is egy nyitott kérdés még.
Tehát izgalmas időket élünk, de még nem döntöttünk el, hogy örömmel vagy szomorúsággal tekintünk-e rá.
A teljes beszélgetés meghallgatható ezen a linken.
Kövess minket, mert hamarosan érkezünk újabb témákkal!
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!