Már korábban beszámoltunk róla, hogy együttműködő szakértőnk, Szertics Gergely műsorvezetésével új műsor indult a Tv2 csatornán. A műsor újabb izgalmas epizódját láthattuk 2023.03.30-án, melyben a Neuron Solutions is szót kapott.
A mesterséges intelligencia (MI) új korszakát éljük, és annak alkalmazása egyre szélesebb körben jelenik meg. A gyógyszerkutatástól kezdve az ügyfélszolgálatokon át, egészen az önvezető autókig, az MI alapjaiban változtatja meg az emberek életét és a környezetet, amiben élnek. De vajon mennyire megbízhatóak ezek a rendszerek, és milyen hatással vannak az emberek biztonságára és életminőségére? Olvass tovább, és tudj meg többet arról, hogyan változtatja meg a mesterséges intelligencia a világunkat!
A műsorban többek között bemutatásra került, hogyan alakítja át a MI az ipart, a kereskedelmet és a közlekedést, és hogyan járul hozzá a világunk javításához.
A MI és az ipari kutatások
A műsor első megállója a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem volt, ahol számos kutatás zajlik a mesterséges intelligencia területén. Az egyetemnek harmincnál is több nagy iparvállalattal van a közös kutatása és fejlesztése, például gyógyszerkutatásban is részt vesznek. A MI alkalmazásával az új gyógyszercélpontok meghatározása és a kis molekulák felderítése sokkal hatékonyabbá válik. De szintén MI-t használnak a beavatkozások, illetve kezeléseknek a modellezésére, hozzájárulva ezzel a kezelésmódoknak a javításához.
A beszédgenerálás és a beszédfelismerés területe is komoly előrelépéseket tett az utóbbi években, melyben szintén tevékenykednek az egyetem kutatói. Ennek eredményei az ügyfélszolgálatoktól kezdve a pályaudvari hangbemondásokig számos helyen jelennek meg.
A MI és a biztonságtechnika
A mesterséges intelligencia segítségével fejlettebb biztonsági rendszerek jönnek létre, amelyek képesek őrizni a különböző létesítményeket és közösségi területeket. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ezeknek a rendszereknek is vannak korlátaik. A beszédfelismerő rendszerek időnként hibákat követnek el, és az intelligens kamerák is zavarba jöhetnek például rossz fényviszonyok vagy mozgó árnyékok miatt. Azonban a fejlesztések folyamatosak, és a jövőben egyre hatékonyabb és megbízhatóbb rendszerekre számíthatunk.
A MI az épületüzemeltetésben és az önvezető autók terén
Az épületüzemeltetésben a MI segítségével optimalizálható a parkolófoglaltság, és detektálható a munkatársak száma, ami a gépészeti rendszerek vezérlésére is felhasználható. Az önvezető autók terén pedig a MI alapvető fontosságú, hiszen az autóknak élet-halál döntéseket kell hozniuk bizonyos szituációkban. Az önvezető autók szenzorokra, kamerákra, útleírási rendszerekre és MI-ra támaszkodnak, és a fejlesztések előbb-utóbb elvezetnek az önvezető autók megjelenéséhez az utakon.
A MI a kiskereskedelemben
A Neuron Solutions szakértő vezetői arról meséltek, hogy a mesterséges intelligencia a kiskereskedelemben is nagy változásokat hozhat. A boltok elrendezésének optimalizálása révén a vásárlók könnyebben megtalálják a keresett termékeket, és az eladók is hatékonyabban tudják kiszolgálni őket. A gépi tanulás és a képfeldolgozás segítségével a boltok követhetik a vásárlók mozgását és figyelmét, hogy megtudják, mely termékek a legnépszerűbbek és hol találhatók a vakfoltok. Mindez lehetővé teszi a vásárlói viselkedés jobb megértését és a kiszolgálás optimalizálását.
Egy másik kiskereskedelmi alkalmazási lehetőség, hogy a mesterséges intelligencia segítségével a boltok előrejelzéseket készíthetnek a forgalomról, és ennek alapján optimalizálhatják az üzletek működését. Ha a bolt tulajdonosa tudja, hogy egy adott időszakban megnövekedett forgalomra számíthatnak, akkor az alkalmazottak (pénztárosok) beosztásának jobb megtervezésével jelentősen lecsökkenthető a vásárlók várakozási ideje, így azok elégedettebbek lesznek a szolgáltatással. A jövőben az is elképzelhető, hogy automatizált boltok és az autokasszák segítségével a vásárlóknak nem kell sorban állniuk, hanem egyszerűen kisétálhatnak az üzletből a kívánt termékkel és a kasszás fizetés helyett automatikusan megterhelik a számlájukat.
A MI és a személyiségi jogok védelme
Gyula és Levente arról is biztosítottak bennünket, hogy bár a gépi tanulás és a képfeldolgozás révén pontosan követhető a vásárlók mozgása, a személyiségi jogi kérdések miatt az arcokat homályosítják, így nem lehet megállapítani, hogy pontosan ki járt az üzletben. A technológia fejlesztőinek és az üzemeltetőknek kötelessége, hogy eltávolítsák az ilyen információkat, hogy védelmet nyújtsanak a vásárlók személyisége számára.
A teljes műsort megtekintheted az alábbi linken:
A Neuron Solutions-t pedig keresd bátran, ha szeretnéd, hogy a te vállalkozásod is lépést tartson a mesterséges intelligencia rendkívül gyors fejlődésével.
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!