Az utóbbi időben a mesterséges intelligencia jelentős előrelépést tett a generatív modellek* megjelenésével, ahogy a korábbi blogposztjainkban már foglalkoztunk vele. Ezek a modellek hatalmas technológiai és piaci fellendülést jelentenek, széleskörű felhasználási lehetőségeket kínálnak, és meglepően felhasználóbarát megoldásokat adnak. De természetesen a limitációi is megvannak ezeknek a rendszereknek, és üzleti felhasználásukhoz kompetenciára és tapasztalatra van szükség.
Nos, kompetencia és tapasztalat hol máshol keresendő, mint egy mesterséges intelligencia cégnél. Megkérdeztem a munkatársaimat, a Neuron Solutions csapatát, hogy hogyan használják az új generatív AI-modelleket munkájuk során, és összegyűjtöttem meglátásaikat arról, hogy miként érdemes jelenleg használni ezeket a modelleket.
Werschitz Ottó, a Neuron Solutions társalapítója, üzletfejlesztési vezetője, elsősorban a ChatGPT használatára támaszkodik szakmai és üzleti kérdések tisztázására. “Az interaktív válaszadás lehetősége miatt nem szükséges a weben való böngészés, amennyiben azonban valami kimaradna a válaszból, a ChatGPT-nél rá lehet kérdezni. Ugyanakkor, a források hiánya zavaró lehet, és a válasz hitelességét befolyásolhatja.”
Természetesen a ChatGPT-t mindenki kipróbálta a cégnél, és sokan használjuk is munkánk során. Én például unalmasabb kódrészletek megírásával nem húzom az időm, hanem újabban megíratom a modellel. Ferenczy Gergő és Szabó Gergő arról számolt be, hogy amikor egy új programcsomagot vagy API-t használnak, gyors megoldásnak tartják annak releváns részeinek és működésének megismerésére a ChatGPT-t megkérdezni, ugyanis kódrészlettel ellátva gyakran nagyon hasznos összefoglalót ad. Ferenczy Gergő emellett még kutatási alapanyagként használja, szintén időt spórolva azzal, hogy kap egy jó összegzést a keresett témáról, és megtudván, hogy mik a lehetőségei, elegendő neki már csak célirányosan a megfelelő témáknak utánaolvasni.
Szabó Gergő pedig szívesen merít ihletet saját hobbiprojektjeihez a DALL-E képgeneráló modell segítségével, míg Franyó Ádám és Vorák Noémi ugyanezzel készített ügyfeleinknek karácsonyi üdvözlőlapot. Mindeközben Tóth Miklós egy másik szövegalapú képgeneráló modellt, a Midjourney-t szokta használni, méghozzá a legfontosabb dologra: a kislánya számára történő mese készítésére.
De a modellek listája itt nem ér véget. Szabados Levente, cégünk tudományos tanácsadója, társalapítója, számára releváns kutatási cikkek keresésére a Galactica AI modell-t használja. Ádám a GitHub Copilot, szabadszavas programozást segítő modelljét is kipróbálta, míg mások az OpenAI Codex-et ismerték meg. Simonyi András pedig a ChatGPT egyik közeli rokonát, az OpenAI InstructGPT text-davinci-003 néven elérhető változatát használta egy projektben.
És a sort folytathatnám, még számos munkatársunk (és ügyfelünk is) ismerkedik velük, vagy használja ezeket az új modelleket, melyeket, mint a fent leírtak alátámasztják, mi is igen hasznosnak és izgalmasnak tartunk, de azért óvatosságra is intjük az üzleti alkalmazásra használókat, ugyanis egyelőre számos limitációja van a modelleknek. Egyelőre még tesztüzemmódban vannak ezek a modellek, így hibáznak is, illetve tapasztalat és kompetencia szükséges a megfelelő használatukhoz.
A Neuron Solutions társalapítója és ügyvezető igazgatója, Kovács Gyula elmondta, hogy a látszat ellenére nem magától értetődő ezen modellek használata. A hatékony használatukhoz fontos megérteni, hogyan kell ezeket a modelleket megfelelően ösztökélni a kívánt eredmények elérése érdekében. Prompt engineeringnek hívjuk ezen modellek hatékony használatának módszerét. A promptolás egyszerűen az a folyamat, amelynek során konkrét utasításokat adunk a mesterséges intelligencia modelleknek, hogy egy adott kimenetet hozzanak létre. Ez magában foglalhatja a megfelelő adatkészletekkel való táplálást, a megfelelő instrukciók kiválasztását és a kimenetek finomítását, hogy azok megfeleljenek a kívánt eredményeknek.
Az új mesterséges intelligencia modelleknek a potenciális alkalmazási lehetőségei végtelenek, és izgatottan várjuk, hogyan fogják a jövőben is befolyásolni a munkánkat. Kövesd nyomon az újdonságokat, mert biztosak vagyunk benne, hogy jelentősen meg fog változni mindannyiunk munkája, és fontos, hogy naprakészek legyünk. Kövess minket, hogy ne maradj le a mesterséges intelligencia világának híreiről!
* A generatív AI (GenAI) a mesterséges intelligenciának az a része, amely mindenféle adatot képes generálni, beleértve hangot, kódot, képeket, szöveget, szimulációkat, 3D-s objektumokat, videókat stb. A meglévő adatokból merít ihletet, de új és váratlan kimeneteket is generál, új utakat nyitva a terméktervezés, a művészet és még sok más területen.
[Forrás: https://generativeai.net/]
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!