Szabados Leventével ott folytatták 2023.01.16-án a Millásreggeli műsorvezetői, ahol 2022 decemberében abbahagyták. Levente mesterséges intelligencia szakember, a Neuron Solutions társalapítója, szenior tanácsadója, és már hetedik alkalommal folytatott eszmecserét a műsorvezetőkkel a mesterséges intelligencia múltját, jelenét, jövőjét fejtegetve. Most, a jövő volt a figyelem középpontjában. Az épp csak megkezdett évre vonatkozó jóslatokra koncentrálva, de a 2024-es évet is megemlítve zajlott az ismét roppant érdekes beszélgetés, melynek részleteibe itt és most adunk egy kis betekintést.
Levente az újévi fogadalmak helyett egy listát szedett össze, hogy mesterséges intelligencia mérföldkövek tekintetében vajon mik fognak megtörténni az új évben, és mik azok amiknek kellene, de talán nem fognak. De itt a műsorvezetők képzelete rögtön tovább szárnyalt kevésbé vidám területekre: “És mik azok amiknek nem kellene megtörténni, de meg fognak?” “Nos, sajnos ez utóbbiak is vannak, de kezdjük talán inkább a békésebb dolgokkal.” – válaszolta Levente.
Szóval mik azok az események, amiknek valószínűsíthető a bekövetkezése?
Általában az új technológiák elterjedésének a természetes folyamata, hogy először alapkutatásban (valószínűleg csak a tv-ben hallunk róla), majd alkalmazott kutatásban – már konferencián is találkozhatunk vele. Aztán elérkezik a fejlesztési fázis, amikor már a főnökünk is zaklat vele, végül a technológia beépül és már észre sem vesszük a jelenlétét, elérve ezzel a végső, teljes körű alkalmazási fázist.
Levente úgy véli, hogy 2023-ban a mesterséges intelligencia számos területén félúton járunk a fejlesztői és a végső fázis között. Talán 2024-re már természetessé válik a mesterséges intelligencia jelenléte. Valószínűsíthető tehát, hogy jövőre már természetesnek vesszük a gépekkel való társalgást. És ez alatt természetesen nem az elromlott mosógéphez intézett fohászt vagy szidást értette Levente…
Várhatóan sok társalgási interfész (ember-gép kommunikációs felület) fog megjelenni, ügyfélszolgálati chatbotok, és hasonlók, de ezen talán már nem lepődünk meg. A forradalmi, az a mesterséges intelligencia információszerzésre való használata lesz. “Jelenleg, ha valamit meg akarunk tudni, akkor a keresés nevű mentális paradigmát használjuk, és keresünk.” Nem kérdést teszünk fel a Google-nek, hanem megpróbáljuk megadni a megfelelő kulcsszót. Ez jelentősen meg fog változni.
De persze nem csak az információszerzés fog megváltozni, hanem az információalkotás is – Vajon fogunk még marketing szöveget írni, vagy majd minden tartalmat generálni fogunk? Már most számos ilyen szolgáltatás elérhető.
Az tehát nem kérdés, hogy el fognak terjedni ezek az új technológiák és jelen lesznek a mindennapjainkban. A nagy kérdés az lesz, hogy megint néhány kiemelkedő szereplő fogja-e uralni a technológiát a piacon, akinek a szolgáltatásait varázslatos fekete dobozként fogja mindenki használni, vagy akár csak a Stable Diffusion esetében – ami egy nyílt forrsákódú, szövegből képeket generáló MI modell –, elterjed a kód, és bárki készíthet szolgáltatást, akár a saját gépén. Ez A 2023-mas év nagy kérdése, hogy melyik gondolkodás nyer.
“Ez egy gondolkodásmódbeli vagy egy pénzügyi gazdasági erő küzdelem?” – “Mindkettő.” Azon fog ez múlni, hogy lehetséges-e nagy pénzek nélkül egy új típusú MI modellt felépíteni. Jelenleg azt tudjuk, hogy ha elég nagy és drága egy modell, akkor az működik. Ez nem azt jelenti, hogy tudjuk, hogy kicsiben nem működik, ez csak annyit jelent, hogy egyelőre csak nagyban sikerült megcsinálni. Ha sikerülne mindezt kicsiben is megcsinálni, akkor a széleskörű elterjedés történne meg. Ha viszont kiderül, hogy ezt csak ekkorában lehet, mert a természet törvényei azt mondják, akkor az az a kellemetlen helyzet, ahol ez a fajta monopolizálódás szinte természetesen előlép.
Nos, a kis elkalandozás után, térjünk vissza Levente listájához!
A “bekövetkezhetne, de nem fog bekövetkezni” listára az ipari alkalmazások területén való automatizálás került fel elsőként. Levente szerint ugyanis kellene a rendelkezésre álló hatalmas mennyiségű szenzor adatból előrejelzéseket adni meghibásodásokra, megakadályozni selejtképződést. Persze már elindult ez, de nagyon lassú tempóban halad.
Emellett valószínűleg erre a listára való az önvezető autó. “Az a gyanús érzésem, hogy nem a technológia akadályoz minket, hanem az, hogy mikor tudunk olyan társadalmi konszenzusra jutni, hogy bevállaljuk.” – nos, ha Leventének ez a gyanús érzése, akkor abban lehet valami…
És ha már társadalmi konszenzusokról beszélünk, akkor még ehhez a listához érdemes megemlíteni azt a kérdést, hogy ha egy folyamatot teljesen leautomatizálunk, akkor mit csinálunk az emberekkel. Talán ez az egyik fő aspektus, ami így lelassítja az ipari automatizálást is.
Tehát láthattuk, hogy bőven akadnak dolgok, amikkel kellene foglalkozni, de úgy tűnik, egyelőre nem fogunk. Nos, sajnos olyan dolgok is akadnak, amelyekkel nem kellene, de szinte biztos, hogy fogunk foglalkozni. Ilyen tevékenységek például a propagandatartalom-, illetve álhírgenerálás, vagy a deepfake videók készítése. “Úgyhogy szinte biztos, hogy előbb-utóbb rá kell szoknunk, hogy amit látunk, azt vagy rettentő kritikusan kezeljük mint ember, vagy kifejezetten egy másik gépet és szolgáltatást veszünk igénybe, ami helyettünk kritizálja, hogy reális-e amit látunk.” – Hűha! Azért ez nem egy túl békés jövőkép.
De hogy egy kicsit vidámabb témával fejeződjön be a beszélgetés, még a magyar nyelvű mesterséges intelligencia fejlesztésekről is megkérdezték Leventét, aki jó hírekkel tudott szolgálni. Egyrészt azt már a ChatGPT kipróbálásával magunk is láthatjuk, hogy már igen jó minőségű magyar társalgást sikerült elérni. Másrészt törekvés van arra, hogy hamarosan, mindenki számára elérhetővé tegyenek nagyobb tréningszövegeket: várható egy jó néhány milliárd szavas korpusz (MI modellek tanítására használható szöveggyűjtemény) megjelenése, amin majd bárki fog tudni tanítani. Úgyhogy Levente optimista e tekintetben.
Nos, hát akkor mi pedig várjuk nagyon optimistán a következő beszélgetést, ugyanis a mesterséges intelligencia gyors fejlődése gondoskodik róla, hogy legyen miről beszélgetni Leventével a következő Millásreggeliben is. További részletekért hallgasd meg a beszélgetést ezen a linken.
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!