2022.11.14-én ismét hallhattuk a Millásreggeliben Szabados Leventét, a Neuron Solutions társalapítóját, szenior tanácsadóját. Ezúttal arról kérdezték a műsorvezetők, hogy hogyan válhat valakiből AI szakember.
Ez igen jogos kérdés, pláne mindazok után, hogy a számos megelőző adásban hallhattunk az AI nagyszerűségéről, sokszínűségéről és arról, hogy milyen nagyon része a jövőképünknek. A legutóbbi adásban ráadásul a hatalommal is egy lapon lett említve, nos hát akkor mire várunk, ide a hatalommal! Hogy lehet elsajátítani a tudást?
Levente az elektromossághoz hasonlítja az AI területét. Mi kellett ahhoz, hogy elterjedjen az elektromosság? Milyen szakemberek? Kellettek természetesen az alapkutatók (az őrült tudósok), akik a mély lényeget kitalálták. Azután szükség volt a mérnökökre, hogy az elvont mély ötletekből praktikus eszközöket alkossanak, majd ezt a villanyszerelők megvalósíthassák, beszereljék. Emellett ne felejtkezzünk el azokról a szakemberekről, akik az elektromos készülékek esztétikus kinézetének, ergonomikus használhatóságának megtervezéséért feleltek.
Az elektromosság jó példa, mert igen hasonló funkciókat betöltő szakemberekre van szükség az AI területén is. Az alapkutatókból úgy tűnik nincs hiány, az ő számuk egy elképesztő növekedést mutatott az elmúlt 20 évben: míg 2000-ben 52 ezren voltak, a 2019-es felmérés már mintegy 403 ezer ilyen tudóst állapított meg.
AI mérnökökből azonban még mindig kevés van, úgyhogy van még hely bőven a szakmában. Nos, akkor hogyan kezdjünk bele?
Azért ne ilyen hevesen. Először is azt kellene kitalálnunk milyen típusú AI szakemberek szeretnénk lenni.
Ha már van valamilyen kapcsolódó alaptudása valakinek, például statisztikai, mérnöki, vagy egyéb numerikus háttere, az nyugodtan átképezheti magát a gépi tanulási mérnök szakmába. Erre lassan már vannak felsőoktatási lehetőségek is, mesterszakok, piaci képzések, online képzések. Illetve az open source kódok mai világban el lehet kezdeni akár rögtön játszani a félkész/kész modellekkel.
De Levente reméli, hogy nem csak a mérnökök száma fog gyarapodni, ugyanis óriási hiány van a designerekből, az olyan emberekből akik megfelelő szinten értik a technológiát is, de megvan a képzeletük, kreativitásuk, hogy arról gondolkodjanak, mely technológiát mire lehetne használni, milyen termékeket lehetne fejleszteni.
És hogyan fogjon bele az, akinek ehhez lenne affintiása? Vannak erre jó szakemberek akik tanítják, vagy tudnak segíteni megtanulni?
Sajnos nincsenek olyan szakemberek / tanfolyamok, ahol AI designerré képezhetjük magunkat, ami igen szomorú, de még sajnos nem tart itt a szakma. Viszont ami jó hír, hogy nagyon jó közösségek vannak: meetupok, csoportosulási pontok, ahol szakemberek bevonják és segítik az érdeklődőket. És ez Levente egyik fő tanácsa, hogy legyünk ezen közösségek közelében, ez még annál is fontosabb, mint hogy otthon kísérletezzünk, játszogassunk a technológiával.
Ami még segítség lehet a designer irányultságú érdeklődőknek, az a feltörekvőben lévő kifejezetten menedzsereknek szóló AI képzések, melyek nem mérnöki tudást adnak, hanem egy vállalaton belüli hasznalati szintet, a folyamatok átlátását, esetleges irányításának, koordinálásának képességét.
Fogadd meg Levente tanácsát, és ragadj meg minden lehetőséget, hogy AI közösségek közelében légy. Iratkozz fel hírlevelünkre és kövess minket, ugyanis továbbra is jövünk érdekes AI témákkal, és értesítünk, ha megrendezésre kerül a következő Meetup alkalmunk, ahol személyesen is találkozhatsz velünk és további AI szakértőkkel.
Ezt a beszélgetést pedig az alábbi Youtube videóban hallgathatod meg:
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!