2022.09.26-án ismét a mesterséges intelligencia került terítékre a Millásreggeli rádióműsorban. Szabados Leventével, a Neuron Solutions társalapítójával, szenior tanácsadójával hallhattunk egy újabb felettébb érdekes beszélgetést.
“Aki nem érti a múltat, az nem érti a jelent és kicsit sem a jövőt.” Ezzel a kijelentéssel evez vissza bennünket Levente a múltba, hogy válaszoljon a műsorvezetők “Kié az MI?” kérdésére. Eredetileg amikor az MI fejlődni kezdett, akkor részben katonai célú, államilag finanszírozott technológia volt (‘50-es évek közepétől kezdődően). Miután azonban a kezdeti MI fejlesztések, projektek a velük szemben támasztott túlzott várakozásokat, nagy ígéreteket nem váltották be, ezért az állami források elapadtak. Az újabb áttörés 2012-ben jött, amikor a támogatások visszatértek vállalati, illetve nyílt finanszírozások formájában, melyek a nyílt tudomány fellendülésével egy időben, az MI területét is felpezsdítették. Napjainkban az az általános eljárás, hogy új eredmény, publikáció esetén – általában kóddal és eljárással együtt – közzé illik tenni azt. És ez valóban így történik. Szinte bármely témában, rengeteg nyilvánosan elérhető kódot találhatunk, vegyük például a Deep fake technológiát, melyről körülbelül 1300 kódtároló érhető el nyilvánosan.
De hogyan lehetséges ez? “Hogyan lehet az, hogy a hatalmas idő-, pénz- és energiabefektetéssel kifejlesztett technológiákat, csak úgy, ingyen megosztják másokkal?” – hangzott el a műsorvezetők igen jogos kérdése.
Természetesen az sem ritka, hogy csak egy lebutított verziót tesznek közzé, de meglepő módon megéri akár az egészet közrebocsátani. A nyilvánosan elérhető, úgynevezett Open Source kódok közös fejlesztése, napjaink egyik leghatékonyabb fejlesztési paradigmája. A sikerességének titka egyszerű: több szemmel nézve, minden hiba elég könnyen észrevehető.
Illetve az algoritmus közrebocsátásával még sok esetben nem vész el a versenyelőny, ugyanis a kód önmagában nem elég, megfelelő adat híján nem nagy értékkel bír. Gondoljunk például a Facebook adataira, melyhez sosem lesz hozzáférésünk.
Szóval kinek van a legerősebb MI megoldása? Remek kérdés. De szükség lenne egy mérőszámra. Mit jelent ez esetben a legerősebb? Azt, hogy minél nagyobb adaton, minél nagyobb modelleket tudnak létrehozni? Mert ebben, a “big tech” cégek járnak élen, gondoljunk a Facebook-ra, a Google-re, vagy például az OpenAI-ra. Méretet és kapacitást nézve tehát, ők vezetik a rangsort.
Ugyanakkor nézhetjük, hogy milyen specializáltságú modellek léteznek, és akkor mások vannak előnyben. Szóval nehéz ezt az erő és hatalom kérdéskört jól definiálni.
Fontos és meghatározó például az adatok megszűrésének, jó felhasználásának képessége, különben könnyen szembetalálja magát az ember a “garbage in, garbage out” jelenséggel. Kifejezetten erős iparág jött létre képek annotálására az adatok minőségbiztosítása érdekében. Vagy különösen erős stratégia, kevés energiabefektetéssel, a már meglévő folyamatokat úgy átalakítani, hogy “melléktermékként” számunkra minőségi adatot állítson elő. Például egy gyártási folyamatban a sérült, illetve ép termékekről automatikusan adatokat rögzíteni, esetleg lefényképezni, és ezáltal könnyen (repetitív felcímkéző munkát elkerülve), jó minőségű annotált adatot kapunk.
De van ám még egy összetevője a képletnek, ugyanis sem az adat, sem a predikció nem a szűk keresztmetszet, hanem van a technológia felett álló kérdés: Mit szabad prediktálni és mit nem?
Szóval hogy kié a hatalom? Arról talán nehéz nyilatkozni, de az MI tekintetében Levente megpróbálta definiálni nekünk a sikerességet. Azt mondják ugyanis, hogy az eszközök ugyan sok mindenkinek adottak, viszont kevesen ismerik ezen eszközök természetét annyira, hogy tudják, hogyan és mire is lehetne használni. Nem elfelejtve természetesen, hogy mi az, amire szabad használni – említi itt meg Levente a faj, etnikum, vagy személyünk azonosításának példáját. Etikai kérdéseket vet fel ugyanis, ha az online viselkedésünk alapján MI segítségével az etnikai hovatartozásunkat meghatározzák, vagy személyünket kiderítik és ez alapján hoznak velünk kapcsolatban üzleti döntéseket.
Ezt a beszélgetést az alábbi Youtube videóban hallgathatod meg:
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!