2022.07.25-én újabb filozofálásra invitálták a Millásreggeli rádióműsorban Szabados Leventét, a Neuron Solutions társalapítóját, szenior tanácsadóját. Míg az előző hónapban a számítógép öntudatra ébredésének lehetőségét taglalták, ezúttal a mesterséges intelligencia aktualitásáról beszélgettek Leventével a műsorvezetők. Az előző interjút ezen a linken éred el.
Már megmosolyogtat minket a kérdés, hogy “Mennyire áll távol tőlünk az AI rendszerek alkalmazása?”, hisz a mindennapjaink része a mesterséges intelligencia. De vajon jól látjuk-e, hogy mi rejlik e mögött az életünk szerves részét képező ködös fogalom mögött.
Levente úgy véli, hogy van egy közkeletű félreértés ebben a témában, mégpedig az intelligencia és öntudat fogalmának összekeverése. Valójában, legalábbis a kutatások szerint ebben talán meg tudunk egyezni: “Intelligens az, ami jól megold egy feladatot (legyen az bármi is).” “Cserébe nem biztos, hogy valami nagyon gazdag, szubjektív élménye van.” Tehát ez nem elég ahhoz, hogy tudatról beszélhessünk, mégis, az emberek fejében valami sokat tudó (akár mindent tudó) értelmesen gondolkodó számítógép jelenik meg a mesterséges intelligencia varázsszó hallatán. Pedig erről szó sincs.
Akkor hát hol tart ma az AI?
Nos, mint említettük, csupán feladatokat megoldani képes gépekről beszélünk. Olyan feladatokat, mint célorientált mintafelismerés, személyre szabott termékajánlás, és feladatok további végeláthatatlan listája. Az AI elterjedtsége megdöbbentő mértékű, még Levente is elámult a számokon, amiket elhozott a műsorba: Egy IBM felmérés alapján, a megkérdezett cégek 35%-a már használ valamilyen gépi tanulási rendszert, és további 42% pedig kísérletezik.
Ott tart tehát ma az AI, hogy rengeteg kísérletezés folyik, de főleg kis célfeladatokra, mindegyikre külön-külön rászabott módszerekkel. Vannak azonban kutatások olyan gépi tanulási rendszer létrehozására, amely már több típusú feladatot (pl. vizuális és szövegszerű) együtt próbál meg kezelni. Az ilyen szélesebben alkalmazható modellek – megalapozó/fundamentális modellek – létrehozására kb 1-2 éve folynak kísérletezések, tehát még elég kezdetleges fázisban van, de igen érdekes sci-fi képet vetít elénk: Vajon sikerül kitalálni egy olyan gépi tanulási rendszert, hogy ugyanaz a modell használható legyen mondjuk egy repülőgép irányításra, irodalom osztályozására és képleírásra? Na ez, még a jövő zenéje.
Túl érdekes ez a téma ahhoz, hogy a kérdések véget érjenek. Levente elmondja a véleményét abban a kérdésben is, hogy mikor jön el a kognitív mesterséges intelligencia kora, azaz egy olyan kor, ahol a gépek nagyon széles körű feladatokra képesek, amikor bármilyen kérdésünkre, kérésünkre tudnak válaszolni, cselekedni.
“A jövő itt van, csak nem egyformán oszlik el.” Külön-külön már léteznek profi modellek. Vannak mechanikus feladatot végző modellek, amelyek képesek nekünk bekapcsolni a fűtést a kívánt időpontban, és anekdotázó modellek, lásd előző beszélgetés a Google öntudatra nem ébredt mesterséges intelligenciájáról. Viszont a kettő még nincs összekötve.
Gondolom benned is felmerült a kérdés: Vajon itt az anekdotázó robotporszívóra gondolt Levente? Nos, talán a következő beszélgetésből kiderül. Néhány hét múlva érkezünk a következő résszel, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy biztosan ne maradj le róla!
A teljes beszélgetés az alábbi Youtube videóban hallgatható meg:
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!