A Google LaMDA nevű mesterséges intelligenciája saját érzelmekkel és önálló gondolatokkal (“öntudattal”) rendelkezik – állította a Google egyik munkatársa. Ezt az állítást azóta cáfolta a Google, de érdekes a kérdés, amely felvetődött: Létezhet-e gépi tudat? Öntudatra ébredhet-e a számítógép? Erről beszélgettek a Millásreggeli műsorvezetői Szabados Leventével, a Neuron Solutions társalapítójával és szenior tanácsadójával a 2022.06.20-i rádióműsorukban.
A beszélgetés a tudat mint fogalom elemzésével kezdődik. Hogyan győződsz meg arról, hogy a beszélgetőpartnerednek van tudata? “Nos, van egy feltételezésed, hogy ha te valakivel interaktálsz, és az nagyon gyanúsan találó módon és a te interakcióidhoz hasonló módon reagál, akkor hasonló élmény lehet mögötte, mint a tiéd, amit jobb híján tudatnak nevezel.” “De hozzáférésem csak a saját olyan tapasztalatomhoz van, hogy én magamnak úgy látszom, mintha tudat lennék, a többiek meg hasonlítanak rám, így felteszem, hogy ők is azok.”
Valami ilyesmi történt a LaMDA esetében is. Levente úgy véli, hogy a LaMDA bebiflázta a világon elérhető összes szöveget, és frappáns közhelygenerátorrá képezte ki magát. A chatbot ugyanis eddig még nem látott módon, olyan frappánsan válaszolt a vele beszélgető Google dolgozó kérdéseire, hogy az összehasonlíthatóvá vált egy emberi interakcióval. A megtévesztést tovább tetézte, hogy mindenféle, még filozófiai témákban is partner volt a chatbot, és a saját érzelmeiről is szó esett, mint például az alábbi dialógusban:
De kell egyáltalán tudat a mesterséges intelligenciának? – kérdezik Leventétől. Jó hír: nem kell. Rossz hír: a hétköznapjainkban nekünk se. Igazából mi is számos repetitív tevékenységet végzünk, amihez nem kell tudattal rendelkeznünk. Tehát valójában a tudat, inkább egy skálaként fogható fel. Nekünk is hol van, hol nincs tudatunk, de pontos határ valószínűleg nincs a két állapot között.
És a kérdés, hogy hasznosabb lenne-e, ha a mesterséges intelligencia emberibb lenne, tudatos cselekvés jeleit mutatná? Egyáltalán nem magától értetődő. Levente szerint van ennek egy optimuma, hisz egy túlzottan emberre hasonlító gépet sem biztos, hogy szívesen alkalmaznánk.
És vajon egy filozófiai kérdésre milyen választ adna egy ember, és milyet egy gép? Az élesebb szeműeknek feltűnik, ha túl racionális válaszok érkeznek, Levente szerint, a LaMDA-nak paradox választ kellett volna adnia, hogy emberibb legyen.
A teljes beszélgetés az alábbi Youtube videóban hallgatható meg:
Levente előreláthatólag 4 hetente fog szerepelni a Millásreggeli műsorában, hogy hasonló érdekes témákban beszélgessen a műsorvezetőkkel. Ha érdekesnek találtad a beszélgetést, iratkozz fel a hírlevelünkre!
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!