A mesterséges intelligencia, használata egyre elterjedtebb szinte minden gazdasági szektorban. “A mesterséges intelligencia az új elektromosság”. – mondja Andrew Ng, a szakterület egyik legismertebb és legelismertebb képviselője tekintve, hogy ahhoz hasonlóan ahogy mintegy 100 évvel ezelőtt az elektromos áram alkalmazása minden iparágat átalakított, sőt új iparágakat teremtett, az MI is hosszabb távon teljesen át fogja formálni a gazdaság minden területét. Nem kivétel ez alól a gyártóipar sem, ahol több más digitális technológiával mint pl. a felhő vagy az IoT (Internet-of-Things, azaz a dolgok internete) alkalmazásával együtt az MI által nyújtott új lehetőségek része az ún. Ipar 4.0 koncepciónak vagy más szóval a 4. ipari forradalomnak.
Mielőtt belevágunk abba, hogy gyártócégeknél hol látjuk az MI alkalmazási lehetőségeit, nem árt tisztázni, hogy mit is értünk MI alatt. Nos, nem humanoid, emberi intelligenciával felvértezett robotokat, hanem adatokból konkrét feladatokat megtanulni képes szoftveralkalmazásokat, ún. gépi tanuló technológiákat.
Visszatérve a gyártóiparra: globális szinten sok alkalmazási lehetőséget látunk, sőt cégünk is dolgozik termelővállalatok számára ilyenek kifejlesztésén. Van több “slágertéma”, amiről már bizonyára sokan hallottak, például az ún. prediktív karbantartás, amikor szenzoradatok alapján az MI előre jelzi gyártógépek, szerszámok meghibásodását vagy az elkészített termékek automatizált minőségellenőrzése és a selejtes gyártmányok kiszűrése vagy akár a beszállítók által hozott alkatrészek minőségének automatizált ellenőrzése.
Egy másik egyre növekvő terület az ún. kooperatív robotok, amikor ember és gép egy adott munkafolyamatot közösen végez úgy, hogy a robot figyeli az dolgozó tevékenységét és ehhez igazodva teszi az ő dolgát.
Ezek mellett a legnyilvánvalóbb alkalmazások mellett nem árt tudni, hogy az MI olyan prózai, de fontos feladatokban is segíthet, mint a sok év alatt archivált műszaki rajzokban való keresés, amivel a tervezőmérnökök idején spórolhatunk, de a munkaerő-tervezést vagy a raktárkészletünk optimalizációját is támogathatja, sőt új termékek fejlesztési tevékenységében is egyre nagyobb szerepet játszik. Vagy éppenséggel olyan termékeket fejleszthetünk ki, amelyeket MI nélkül nem tudnánk.
A vállalati szintű, gyártási és logisztikai rendszereket támogató MI alkalmazásokhoz a technológia rendelkezésre áll, ami nagyobb kihívást jelenthet, hogy legyenek saját adataink – amelyek a saját üzletmenetünket, problémáinkat írják le – a gépi tanuló rendszerek építéséhez. Ilyen adatok pl. digitális fotók selejtes és ép termékekről vagy olyan adatbázis, amelyben regisztráltuk, hogy a korábbi gép-meghibásodásokat milyen működési paraméterek előzték meg. Ugyanakkor az MI kiterjedt, nagy üzleti előnyöket jelentő alkalmazása nem képzelhető el a szervezet megfelelő átalakítása, a munkatársak szemléletmódjának és kompetenciájának fejlesztése és a működési folyamatok újragondolása nélkül.
Cégünk a Neuron Solutions az MI vállalati bevezetésével foglalkozik képzéssel, szakértői szolgáltatásokkal és személyre szabott megoldások építésével. Kérjük keressen minket, ha cége érdeklődik az MI vagy annak már konkrét alkalmazási lehetőségei iránt!
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!