Mesterséges intelligencia és a jövő kérdésköre kapcsán a hangsúly sokszor azon van, hogyan alkalmazkodjanak a társadalmak a technológia fejlődéséhez, és háttérbe szorul, hogy maguk az emberek hogyan tudják jó irányba befolyásolni a technológia fejlődését. Werschitz Ottó társalapítónk részt vesz a Budapesti Corvinus Egyetemen futó “Mesterséges intelligencia a jövő szolgálatában” témájú műhely munkájában, amelynek célja pont annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy milyen lenne a kívánatos jövő, mi lesz ebben a mesterséges intelligencia szerepe, és milyen lépések lennének szükségesek ahhoz, hogy meg tudjon valósulni.
A kutatást Vicsek Lilla és Köves Alexandra, a Budapesti Corvinus Egyetem docensei vezetik több kolléga segítségével, a tudományos élet, a civil és az üzleti szféra számos képviselőjének részvételével.
A workshop célja, hogy megismerjük az MI-hez értő szakemberek milyen jövőbeli helyzetet találnának kívánatosnak a mesterséges intelligencia vonatkozásában 2060-ra, és hogy feltárjuk milyen lépéseket tartanának fontosnak ahhoz, hogy egy ilyen jövő megvalósulhasson.
A kutatásnak nemcsak a témája, célja nagyon érdekes, hanem az alkalmazott ún. “backcasting” módszertan. A backcasting az előrejelző módszertanoktól alapvetően különbözik abban a tekintetben, hogy megfordítja a jövőt a jelennel összekapcsoló folyamat irányát. Míg az előrejelzés a jelen trendjeit extrapolálja a jövőre, a backcasting a jövőből indul ki, és a jelen felé halad. Más szóval mi az a jövőkép, amelyet kívánatosnak tartunk, és ennek eléréséhez a jelenben és közeljövőben milyen döntéseket kell meghoznunk.
Nagyon örülünk és nagy megtiszteltetés, hogy az MI hétköznapi, üzleti célú alkalmazásai mellett egy ilyen tudományos munkában is részt vehetünk. Várjuk a kutatás eredményét!
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!