Az időutazás évszázadok óta álma az emberiségnek, számtalan nagyszerű könyv és film készült már a témában. Azokban a történetekben, amelyekben a szereplők előre utaznak az időben, az elképzelt jövőt általában a jelenben meglévő dolgok továbbfejlesztett verzióival népesítik be. Az időutazást egyelőre – legalábbis tudomásunk szerint – nem sikerült megvalósítani, aki azonban a jelen újításaira nyitott szemmel jár, sokszor úgy érezheti magát, mintha a jövőbe csöppent volna. Legutóbbi cikkünkben már összeszedtünk néhány egészen elképesztő példát arra, hogy a mesterséges intelligencia milyen új távlatokat nyitott a mezőgazdaságtól kezdve a divattervezésen át a gyógyszerkutatásig szinte minden területen. Ezt a felsorolást folytatjuk most néhány valóban sci-fibe illő MI megoldással az ipar területén.
A mesterséges intelligencia és Hollywood
A mesterséges intelligenciával kapcsolatban vannak olyan vélemények, miszerint a művészetek és a kreatív alkotás örökre megmarad az ember kiváltságának, mert az ember alkotóképességével semmilyen gépi tanuló rendszer nem tud versenyre kelni. Úgy látszik, Hollywoodban már kicsit másképp gondolkodnak erről. Oscar-díjas forgatókönyvet ugyan még nem ír a ScriptBook nevű belga cég algoritmusa, de azt ígéri, hogy a forgatókönyv alapján megjósolja egy film sikerét, illetve várható bevételét. Felhasználható arra is, hogy a film készítői eldöntsék, hogy egy több verzióban megírt epizódból melyiket forgassák le ténylegesen a várható siker fényében. Az egyik hollywoodi filmstúdió évek óta alkalmazza a programot, és bármilyen hihetetlennek tűnik, azóta megháromszorozódott a kiválasztott forgatókönyvek sikerességi aránya.
Panaszkodj egy chatbotnak
A kiégés és egyéb munkahelyi problémák kezelése minden nagyobb vállalatnak feladja a leckét. India vezető e-commerce cége, a Nearbuy felismerte, hogy a vezetőknek nincs elég idejük beszélgetni az alkalmazottakkal, így sok, egyébként megoldható probléma egyszerűen el sem jut hozzájuk, így kezelni sem tudják azokat. Az inFeedo válaszul kifejlesztett egy chatbotot, amellyel a dolgozók beszélgethetnek, és az ott felvetett problémákról, megoldandó kérdésekről pedig a vezetők információt kapnak. Ennek köszönhetően évente kb. 70 dolgozó motivációs vagy egyéb munkahelyi problémáját sikerült felismerni és kezelni, amitől lényegesen hatékonyabbá vált a cég működése.
Az idő pénz
A mesterséges intelligencia a mindennapi feladatok hatékonyabb ellátásában is rengeteg segítséget nyújthat, akár adminisztratív feladatokról, akár a dokumentációk kezeléséről van szó. A Neuron Solutions és a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest mérnökségének együttműködéséből születtek meg azok a gépi tanuló algoritmusok, amelyek kiválóan alkalmasak műszaki rajzok szelektálására. Az erre a célra fejlesztett MI nagy hatékonysággal használható a mindennapi munkában, tekintve, hogy a kérdéses rajzokat és a keresett műszaki rajz jeleket több mint 95% pontossággal tudja felismerni. Ezzel éves szinten több mint 500 munkaórát sikerült megspórolni a mérnökök számára, akiknek ennyivel több ideje marad a tervezésre és az alkotásra.
Az MI mindent lát
A webes applikációkat fejlesztő Coding Sans és a Neuron Solutions közös projektjéből született meg az az üzleti innováció, amely a gépi látást felhasználva elemzi a látogatók viselkedését – mozgását, “figyelmük irányát” – vásárokon vagy más nyilvános eseményen alkalmazható pl. múzeumokban vagy boltokban. Az így begyűjtött adatokkal a frekventáltabb területek jobb marketing célú kihasználása érhető el, amely a rendezvény- és kiállításszervezők számára nagyobb bevételi lehetőséget jelent hatékonyabb marketing és jobb szolgáltatások kialakítása eredményeként.
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!