Bizonyára nem mondunk újdonságot azzal, hogy a gyógyszerek kifejlesztése hosszadalmas folyamat, akár egy évtized is lehet. Ráadásul a kutatások sokszor vakvágányra futnak: gyakran le kell állítani a fejlesztést egy korábbi stádiumban, mert a korábban ígéretesnek bizonyult vegyület nem mutat jó eredményeket vagy félő, hogy mellékhatásai lehetnek.
Egy adott betegség ellenszer kifejlesztésének első fázisában a kutatók különböző vegyületeket – molekulákat kísérleteznek ki, majd kezdenek el tesztelni. A hosszadalmas, és zsákutcába vezető munkát drasztikus mértékben tudjuk a mesterséges intelligencia segítségével lerövidíteni, mint ebben a cikkben olvashatjuk.
Mindenki jól jár: azok az emberek, akik eddig gyógyíthatatlannak gondolt, vagy csak nehezebben kezelhető betegségben szenvedtek, hamarabb számíthatnak az egészségüket helyreállító – vagy akár életmentő – gyógyszerre, és természetesen a gyógyszergyáraknak sem mindegy, hogy mekkora ráfordítással, mennyi időn belül tudnak bevételt termelni az új kutatásaik.
Végül, de nem utolsósorban, már Magyarországon is van olyan startup, amely a MI segítségével fejleszt gyógyszert, sőt rákgyógyszert. Ők a Turbine.ai. Reméljük hamarosan róluk is ehhez a cikkhez hasonlót tudunk publikálni.
Borítókép: Scientific Animations
Ne maradjon le a mesterséges intelligencia legújabb megoldásairól!
Kérje blogértesítőnket, és legyen mindig naprakész korunk legfontosabb technológiájával kapcsolatban!